Budowa domu szkieletowego
Budowa domu szkieletowego
Swoją ogromną, rosnącą z biegiem czasu, popularność domy szkieletowe niewątpliwie zawdzięczają różnym korzyściom związanym z ich użytkowaniem. Budowa domu szkieletowego trwa relatywnie krótko, można ją rozpocząć i kontynuować nawet w zimie. Z reguły jest to obiekt bardzo stabilny i odporny na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dom szkieletowy w trakcie budowy zwykle wyposaża się w sprawnie działający system termoizolacyjny, chroniący wnętrze budynku przed męczącymi upałami oraz przejmującym chłodem z zewnątrz. Dla wzmocnienia efektu termoizolacji ściany domów szkieletowych wypełnia się wełną mineralną. Dotyczy to zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych warstw ściennych.
Budowa domów szkieletowych przebiega według ściśle opracowanego projektu. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie drewno. Na ogół w tego rodzaju budynkach poleca się drewno świerkowe ze względu na jego wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia. Wzniesienie wygodnego i funkcjonalnego domu w wielu wypadkach zależy jednak od wykorzystania takich desek, na których nie ma wyraźnych śladów bytności pleśni i owadów. Drewno wykorzystywane do budowy domu szkieletowego musi być dobrze wysuszone oraz prawidłowo wystrugane.
Wyposażone w specjalne ściany nośne domy szkieletowe wspierają się na słupach złączonych ze sobą za pomocą podwaliny. Wzniesienie tych konstrukcji to najważniejszy i najbardziej czasochłonny etap budowy domku szkieletowego. Później jest już jednak znacznie prościej i szybciej. Do wykończenia ścian z reguły wykorzystuje się specjalne płyty gipsowo-kartonowe. Spełniają one ogromną funkcję przy wzmacnianiu właściwości termoizolacyjnych budynku. Ściany działowe wznoszone są w podobny sposób, co ściany zewnętrzne. Są one jednak niemal o połowę cieńsze. Dom szkieletowy to znakomita opcja dla wszystkich, którym zależy na znalezieniu odpowiedniego mieszkania w możliwie jak najkrótszym czasie.